Pohár

Pohár ( latinsky Crater, zkratka Crt ) je malé a nevýrazné souhvězdí jižní oblohy, tvořené ze slabých hvězd. Najdeme jej mezi Havranem a Hydrou. Rozložení nejjasnějších hvězd skutečně dobře připomíná pohár. U nás nevystupuje vysoko nad obzor. Podle staré řecké báje měl do tohoto zlatého poháru nabrat Havran vodu pro boha Apollona. Řadíme ho k jarním souhvězdím, vrcholí o půlnoci v polovině března. S rozlohou 282 stupňů čtverečních zaujímá 53. místo v pořadí velikosti. Pohár hraničí se souhvězdími Lva, Sextantu, Hydry, Havrana a Panny. Souhvězdí obsahuje pouze 1 hvězdu jasnější 4. magnitudy a jen celkem 7 hvězd jasnějších 5. magnitudy.

Pohár.

Foto: Autor

Nejjasnější stálicí souhvězdí s hodnotou 3,6. magnitudy je Delta Poháru. Ostatní jsou již slabší 4. magnitudy. Nachází se zhruba uprostřed souhvězdí. Jde o oranžového obra spektrálního zařazení K0, ve vzdálenosti okolo 190 světelných roků od nás. Hvězda má zhruba 22 až 23 krát větší průměr než naše Slunce a povrchová teplota dosahuje asi 4400 Kelvinů.

Alkes ( Alfa Poháru ) dosahuje na pozemské obloze 4,1. magnitudy. Je oranžovým obrem spektrálního zařazení K1 a od nás hvězdu dělí zhruba 160 světelných let. Odhadujeme, že má asi 13 krát větší průměr než naše Slunce. Obsahuje poměrně vysoké množství kovů a vůči naší sluneční soustavě se pohybuje vysokou rychlostí. Domníváme se, že k nám přiletěla z centrálních oblastí Galaxie.

Gama Poháru dosahuje také 4,1. magnitudy. Pro změnu však jde o bílou hvězdu spektrálního zařazení A7, ve vzdálenosti okolo 82 světelných roků. Má asi 1,5 krát větší průměr než Slunce. Poměrně svižně rotuje kolem vlastní osy, rychlostí okolo 138 kilometrů za vteřinu, takže se dá očekávat, že bude nápadně zploštělá. Přebytek infračerveného záření napovídá, že je obklopena prachovým diskem. Má slabého hvězdného společníka, trpasličí hvězdu na vzdálené orbitě.

Beta Poháru je bílou stálicí spektrálního zařazení A2, s jasností 4,5. magnitudy. Hvězda by mohla mít zhruba 4 krát větší průměr než Slunce. Povrchová teplota dosahuje přibližně 9100 Kelvinů. Vzdálenost odhadujeme na přibližně 340 světelných roků.

Dzéta Poháru dosahuje 4,7. magnitudy. Jde o žlutého obra spektrálního zařazení G8, ve vzdálenosti okolo 350 světelných roků.

Théta Poháru dosahuje též 4,7. magnitudy. Je modrobílou hvězdou spektrálního zařazení B9. Od nás ji dělí zhruba 280 světelných roků. Odhadujeme, že má přibližně 3,4 krát větší průměr než Slunce. Povrchová teplota přesahuje 11 000 Kelvinů. Svižně rotuje okolo vlastní osy, takže se dá očekávat, že bude nápadně zploštělá.

Epsilon Poháru dosahuje 4,8. magnitudy. Jde o oranžového obra spektrálního zařazení K5, ve vzdálenosti okolo 375 světelných roků. Odhadujeme, že má asi 34 krát větší průměr než Slunce. Povrchová teplota přesahuje 4000 Kelvinů. Domníváme se, že má podobnou hmotnost jako naše denní hvězda. Tento oranžový obr je však pravděpodobně o několik miliard let starší než Slunce.

Pohár.

Foto: Autor