Havran

Havran ( latinsky Corvus, zkratka Crv ) je jedním z původních 48 starořeckých souhvězdí a představuje posvátného opeřence boha Slunce Apollona. Nejjasnější hvězdy Havrana vytvářejí na obloze nepravidelný čtyřúhelník. Najdeme je pod souhvězdím Panny. Souhvězdí je poměrně malé, ale výrazné-základní obrazec je tvořený hvězdami 3. velikosti. S rozlohou 184 stupňů čtverečních je až na 70. místě ze všech 88 souhvězdí. Havran sousedí se souhvězdím Panny, Poháru a Hydry. Souhvězdí vrcholí o půlnoci koncem března 20 stupňů nad jižním obzorem. Patří k souhvězdím jarní oblohy. Obsahuje 3 stálice jasnější 3. magnitudy, 4 stálice jsou jasnější 4. magnitudy a jen 6 stálic v souhvězdí je jasnějších 5. magnitudy.

Havran.

Foto: Autor

Dvě nejjasnější stálice souhvězdí mají téměř stejnou jasnost : 2,6. a 2,7. magnitudy. Jmenují se Gienah a Kraz.

Gienah ( Gama Havrana ) je modrobílou hvězdou spektrálního zařazení B8, ve vzdálenosti okolo 155 světelných let od nás. Odhadujeme, že má asi 5 krát větší průměr než naše Slunce. Je nejjasnější hvězdou souhvězdí.

Kraz ( Beta Havrana ) je žlutým obrem ( spektrum G5 ) ve vzdálenosti okolo 145 světelných roků od Země. Odhadujeme, že hvězda má zhruba 16 krát větší průměr než naše Slunce a asi 160 krát větší zářivý výkon. Povrchová teplota činí přibližně 5100 Kelvinů.

Bronzovou medailí se může po porovnávání jasností stálic v Havranu pyšnit Algorab ( Delta Havrana ). Na pozemské obloze dosahuje 3. hvězdné velikosti ( 3,0. magnitudy ). Je také modrobílou hvězdou spektrální třídy B9 a nachází se ve vzdálenosti asi 87 světelných roků. Má přibližně 2 krát větší průměr než Slunce. Povrchová teplota přesahuje 10 000 Kelvinů.

Jen 37 úhlových minut severovýchodně od hvězdy Algorab leží stálice s označením Éta Havrana. Dosahuje 4,3. magnitudy. Jde o nažloutlou hvězdu spektrálního zařazení F2, ve vzdálenosti okolo 60 světelných roků. Má přibližně 1,5 krát větší průměr než Slunce a asi 1,4 násobek jeho hmotnosti. Povrchová teplota činí přibližně 6700 Kelvinů. Je také podstatně mladší než naše Slunce, její věk odhadujeme na velmi zhruba 1 až 1,5 miliardy roků. V jejím okolí byly objeveny dva prachové disky. První se nachází poměrně blízko hvězdy, ve vzdálenosti menší než 3,5 astronomické jednotky. Druhý se rozprostírá v mnohem větší vzdálenosti-okolo 150 astronomických jednotek od hvězdy.

Vnitřní prachový disk obklopující hvězdu Éta Havrana by mohl být produktem nesčetných kolizí komet s vnitřní částí její planetární soustavy, jak je znázorněno na této umělecké představě.

Kredit: NASA / JPL-Caltech

Jen o chlup slabší než Algorab je Minkar ( Epsilon Havrana ). Dosahuje 3,0. magnitudy. Tato oranžová obří hvězda ( spektrum K2 ) je nejvzdálenější stálicí z těch, které tvoří Havranův čtyřúhelník - leží asi 320 světelných roků od Slunce. Odhadujeme, že hvězda má nejméně 50 krát větší průměr než Slunce. Její povrchová teplota činí přibližně 4300 Kelvinů.

Alfa Havrana nese jméno Alchiba a je paradoxně až pátou nejjasnější stálicí v souhvězdí. Dosahuje 4,0. magnitudy. Nachází se asi 48 světelných roků od nás a je žlutobílá, spektrálního zařazení F0. Má přibližně 1,7 krát větší průměr než Slunce. Povrchová teplota se pohybuje okolo 7000 Kelvinů.

Mapka souhvězdí.

Havran.

Foto: Autor