Sextant

Sextant ( latinsky Sextant, zkratka Sex ) je malé, velmi nenápadné souhvězdí složené jen ze slabých hvězd. Na městské obloze ho můžete snadno přehlédnout. Najdeme jej pod souhvězdím Lva, jižně od jasné hvězdy Regulus. Bylo zavedeno až v 17. století polským astronomem J. Haveliem. Sextant je přístroj sestrojený k přesnému určování poloh nebeských těles. S rozlohou 314 stupňů čtverečních zaujímá 47. místo v pořadí velikosti. Hraničí se souhvězdím Lva, Hydry a Poháru. Souhvězdí obsahuje pouze 1 hvězdu jasnější 5. magnitudy. Sextant vrcholí o půlnoci koncem února.

Sextant.

Foto: Autor

Nejjasnější stálice souhvězdí - Alfa Sextantu dosahuje pouze 4,5. magnitudy, ostatní hvězdy v souhvězdí jsou však již slabší 5. magnitudy. Je bílou hvězdou spektrálního zařazení A0, ve vzdálenosti přibližně 280 světelných roků. Hvězda má zhruba 4 krát větší průměr než naše Slunce a její povrchová teplota dosahuje asi 9900 Kelvinů. Mohla by mít přibližně 3 krát větší hmotnost než naše denní hvězda. Její stáří se pohybuje v řádu stovek milionů roků. Přebytek infračerveného záření naznačuje, že je obklopena prachovým diskem.

Gama Sextantu dosahuje na pozemské obloze 5,1. magnitudy. Nachází se v jihozápadní části souhvězdí. Jde však o dvojhvězdu. Tvoří ji dvojice 5,8. a 6,2. magnitudy. Obě hvězdy jsou bílé, patřící do spektrální třídy A. Obíhají kolem společného těžiště po značně výstředné dráze s periodou necelých 78 roků. Od nás je dělí zhruba 275 světelných let. Při pohledu prostýma očima se ovšem jeví pouze jako jeden slabý světelný bod.

Beta Sextantu dosahuje 5,1. magnitudy. Najdete ji 5,5 stupně východně od Alfy Sextantu. Je modrobílou hvězdou spektrálního zařazení B6, ve vzdálenosti okolo 400 světelných roků. Odhadujeme, že má přibližně 3 krát větší průměr než Slunce. Povrchová teplota přesahuje 14 000 Kelvinů. Vykazuje drobné, pouhýma očima nepostřehnutelné změny jasnosti v rozmezí 1 desetiny hvězdné třídy.

Delta Sextantu dosahuje 5,2. magnitudy. Jde o modrobílou hvězdu spektrálního zařazení B9, ve vzdálenosti okolo 320 světelných roků. Odhadujeme, že má přibližně 2,5 krát větší průměr než Slunce. Povrchová teplota přesahuje 10 000 Kelvinů.

Epsilon Sextantu dosahuje 5,3. magnitudy. Je nažloutlou hvězdou spektrálního zařazení F2, ve vzdálenosti okolo 190 světelných roků. Odhadujeme, že má přibližně 3 krát větší průměr než Slunce. Povrchová teplota se pohybuje okolo 7350 Kelvinů.

Sextant.

Foto: Autor