Koníček

Koníček ( latinsky Equuleus, zkratka Equ ) je nejmenším souhvězdím severní oblohy a druhým nejmenším na celé obloze, hned po Jižním kříži. Představuje hlavu hříběte a najdeme ho mezi Pegasem a Delfínem, nad nebeským rovníkem. Patří ke 48 klasickým souhvězdím, které ve svém seznamu uvádí již Ptolemaios. Podle staré řecké báje je Koníček mladším bratrem nebeského oře Pegasa. Kastorovi-jednomu z Blíženců, jej věnoval bůh obchodu Hermes. Skládá se jen ze slabých hvězd 4. hvězdné velikosti a slabších a patří tak k nevýrazným souhvězdím. Nejjasnější hvězdy vytváří na obloze nepravidelný pětiúhelník. Rozkládá se na ploše o velikosti 72 stupňů čtverečních. Vrcholí o půlnoci počátkem srpna. Koníček sousedí se souhvězdími Vodnáře, Delfína a Pegasa. Obsahuje jen 1 hvězdu jasnější 4. magnitudy a celkem jen 3 hvězdy v souhvězdí jsou jasnější 5. magnitudy.

Koníček.

Foto: Autor

Nejjasnější stálice souhvězdí se jmenuje Kitalpha ( Alfa Koníčka ) a dosahuje pouze 3,9. magnitudy. Nachází se v jižní části souhvězdí. Je žlutou obří hvězdou spektrálního zařazení G0, ve vzdálenosti asi 190 světelných roků od Země. Z rozboru spektra víme, že jde o dvojhvězdný systém. Průvodcem je bílá hvězda spektrálního zařazení A5. Oběžná doba kolem společného těžiště činí 99 dnů a hvězdy jsou od sebe v průměru vzdáleny zhruba 100 milionů kilometrů.

Alfa Koníčka je dvojhvězdným systémem.

Kresba: Autor

Delta Koníčka má na obloze 4,5. magnitudy. Je druhou nejjasnější v souhvězdí. Ve skutečnosti ji tvoří dvojice nažloutlých stálic spektrálního zařazení F5 a G0 s oběžnou dobou 5,7 let. Jasnější složka má 5,1. magnitudy, průvodce 5,4. magnitudy. Systém se nachází asi 60 světelných roků od nás.

Gama Koníčka je stálicí s jasností 4,7. magnitudy a spektrálního zařazení F0. Je třetí nejjasnější v souhvězdí. Její jas se však mění o asi 2 desetiny magnitudy. Patří k takzvaným rotačním proměnným hvězdám. Nachází se zhruba 115 světelných roků od Země. Má asi dvakrát větší průměr než Slunce. Necelých 6 úhlových minut jižně od této hvězdy leží optický průvodce 6. hvězdné velikosti. Pokud máte výborný zrak, můžete jej na temné obloze spatřit i prostýma očima. Nese označení 6 Koníčka a jde o bílou hvězdu spektrálního zařazení A2, ve vzdálenosti okolo 440 světelných roků. Nachází se tedy zhruba 4 krát dále od nás než Gama Koníčka.

Koníček.

Foto: Autor